Kübital Tünel Sendromu

 Op. Dr. Tibet Altuğ Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Kübital tünel sendromu kol boyunca ulnar sinirin dağıldığı alanda ağrı, uyuşma, ileri dönemlerde kuvvet kaybı ile kendini belli eder.

Ulnar sinir elimizdeki kasların önemli bir kısmını çalıştıran sinirdir. Ulnar sinir dirseğin iç kısmında bir tünelden geçer. Bu tünelde değişik nedenlerle sinirin üzerinde bası oluşması sonucunda kübital tünel sendromu oluşur.

Kübital tünel sendromu sebepleri arasında; titreşimli aletlerle çalışmak, müzik aleti çalmak, dirsek çevresinde kemik deformitesi, yanık veya başka nedenlerle oluşan cilt altı yapışıklıklar, sinire yakın oluşmuş kitleler, dirsek ekleminde kireçlenme sayılabilir. Kübital tünel sendromu kendisini kol boyunca ulnar sinirin dağıldığı alanda ağrı, uyuşma, karıncalanma, ileri dönemlerde kuvvet kaybı ile belli eder. Dirseğin bükülmesi ve omuzun gövdeden uzağa açılması ile bu belirtiler şiddetlenir.

Kübital tünel sendromu tedavisi nedene yönelik olmalıdır. İlaç tedavisi ve gece ateli kullanmadan yarar görmeyen hastalarda cerrahi tedavi yöntemleri değerlendirilmelidir.

Telefon

0 312 503 5330   

0 543 503 5331

Adres

Maidan İş ve Yaşam Merkezi, Mustafa Kemal Mah. 2118. Cad. No:4,  B Blok, Kat:9, Ofis:102, Çankaya / ANKARA