Omurga ve Gebelik

 Op. Dr. Tibet Altuğ Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Omurga çevresi kasları güçlü bir anne adayının, kasları zayıf bir anne adayına göre gebelikte daha az ve hafif bel, sırt, boyun sorunları ile karşılaştığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

Kim taşıyacak onca yükü, nasıl taşınacak ya da  NE OLACAK HALİM ???

Gebelik süresince, kadın vücudu kendisini zorlayan bir dizi değişikliğe uğrar. Rahimin büyümesi, eklem bağlarında gevşeme, vücudun ağırlık merkezinin öne kayması, vücutta su tutulması bunlardan bazılarıdır. Anne adayının kas iskelet sistemi kolay zedelenebilir hale gelir. Ayrıca; yük omurganın bir bölümünü ilgilendiriyor gibi görünse de, aslında dolaylı olarak tamamını etkilemektedir. Bu nedenle boyun, omuzlar, kollar da gebeliğe hazır olmayan omurganın yaşadığı sorunlardan nasibini alır. Sevindirici olarak, bu zedelenmelerin önemli bir kısmı engellenebilir ya da cerrahi yöntemlere gerek kalmadan tedavi edilebilir.

Omurga; normal koşullarda bile büyük yüklerle karşılaşmaktadır. Örneğin; omurlar arasındaki disklerde yük, hafif öne eğilme ile yaklaşık olarak vücut ağırlığının iki katı kadar olmaktadır. Eğilerek yerden cisim kaldırma ile bu yük üç katına kadar çıkabilmektedir. Gebelik gibi vücut ağırlık merkezinin öne doğru yer değiştirdiği durumlarda bu yükler çok daha fazla olmaktadır.

Ne yapmalıyız? En etkili yöntem, hazırlıklı olmak. Omurga çevresi kasları güçlü bir anne adayının, kasları zayıf bir anne adayına göre gebelikte daha az ve hafif bel, sırt, boyun sorunları ile karşılaştığı bilimsel olarak gösterilmiştir.

Eğer  kaslarınız zayıf haldeyken gebe kalmışsanız, bu dönemi ve doğum sonrasını rahat geçirebilmek için hamilelik yogası iyi bir yöntem olabilir. Eğer omurga çevresinde ağrılı kas spazmları oluyorsa, masaj, fizik tedavi yararlı olur. Sonrasında mutlaka kaslarınızı bu koşulları taşıyabilecek düzeyde güçlü tutacak egzersizleri yapmanız gereklidir.

Telefon

0 312 503 5330   

0 543 503 5331

Adres

Maidan İş ve Yaşam Merkezi, Mustafa Kemal Mah. 2118. Cad. No:4,  B Blok, Kat:9, Ofis:102, Çankaya / ANKARA