Sporcularda Ortopedik Sorunlar

 Op. Dr. Tibet Altuğ Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Sporla uğraşanlarda en sık rastlanan ortopedik sorunlar arasında diz, omuz ve ayak bileği yaralanmalarını sayabiliriz.

Ortopedik sorunlar, sporcularda en sık rastlanan tıbbi sorunlardır. Sporla uğraşanlarda bu sorunlar, genel olarak incelendiğinde; kırık, çıkık, kas yaralanmaları, tendon yaralanmaları, bağ yaralanmaları, kırkıdak yaralanmaları olarak gruplanabilir. Bölgesel olarak incelendiğinde, en sık diz, omuz ve ayak bileği yaralanmaları ile karşılaşılmaktadır.

Diz ekleminde; menisküs yırtılması, çapraz bağlarda yırtılma, kıkırdak yaralanması ve diz kapağı çıkığı (patellofemoral eklem çıkığı) sık rastlanan sorunlardır. Bu sorunlar için cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri geliştirilmiştir.
Detaylı bilgi için Diz Sorunları bölümünü inceleyiniz.

Omuz ekleminde genellikle, eli baştan daha yüksekte kullanmayı gerektiren hareketlerde sorun yaşanır. Voleybol, yüzme, hentbol, jimnastik, atma sporları ile uğraşanlarda omuz çevresi sorunlara daha sık rastlanmaktadır. En çok karşılaşılan sorunlar; kas yırtılması, kas sıkışması, omuz çıkığı (labrum yırtılması), SLAP lezyonudur (labrum yırtılması). Bu sorunlar için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirlmiştir.
Detaylı bilgi için Omuz Sorunları bölümünü inceleyiniz.

Ayak bileği eklemi tüm spor dallarında en sık yaralanan eklemdir. En çok bağ ve tendon sorunları gözlenirken, zaman zaman kırık, çıkık ve kıkırdak yaralanmaları da olabilmektedir.
Tedavi seçenekleri için Ayak Bileği Sorunları bölümünü inceleyiniz.

Telefon

0 312 503 5330   

0 543 503 5331

Adres

Maidan İş ve Yaşam Merkezi, Mustafa Kemal Mah. 2118. Cad. No:4,  B Blok, Kat:9, Ofis:102, Çankaya / ANKARA